WIRTUALIZACJA CITRIX I KONWERGENTNA INFRASTRUKTURA NUTANIX REDUKCJA KOSZTÓW I POPRAWA ZADOWOLENIA ODBIORCÓW

Kontrola kosztów i prostota infrastruktury to kluczowe czynniki sukcesu wirtualizacji aplikacji czy desktopów. Cele te można osiągnąć stosując hiperkonwergentną infrastrukturę Nutanix HCI, wraz ze środowiskiem Citrix virtual apps and desktops.

Nutanix i Citrix dostarczają razem jednolite, sprawdzone oraz proste we wdrożeniu i utrzymaniu rozwiązanie. W efekcie całkowite koszty utrzymania wirtualizacji desktopów czy aplikacji, w porównaniu z tradycyjną infrastrukturą data center, są niższe o około 70%. Dodatkowo zwiększa się kontrola, bezpieczeństwo i zadowolenie użytkowników końcowych.

PROSTA, ŁATWA I SKALOWALNA WIRTUALIZACJA DESKTOPÓW

Niewidzialna insfrastruktura

Całkowicie software-owa i w pełni hiperkonwergentna infrastruktura Nutanix HCI, została stworzona od podstaw z myślą o rozwiązaniach wirtualizacji aplikacji i VDI. Naturalnie komponuje się ona ze środowiskiem Citrix. Dodatkowo, Nutanix dostarcza szereg narzędzi oraz dokumentów, ułatwiających planowanie, rozmiarowanie i wdrażanie oprogramowania Citrix na swojej infrastrukturze.

Rozwiązanie Nutanix i Citrix posiada wbudowane zarządzanie Nutanix PRISM, zintegrowany wirtualizator Nutanix Acropolis Hypervisor (AHV) i całkowicie zwirtualizowany, liniowo skalowalny storage.

To wszystko czyni iinfrastrukturę praktycznie niewidzialną i pozwala administratorom skupić się na tym co najważniejsze – na funkcjonalności i użytkownikach końcowych.

Skalowanie – proste, szybkie i w pełni liniowe Wdrożenie wirtualizacji aplikacji czy VDI na tradycyjnym data center, złożonym z macierzy dyskowych, sieci SAN i serwerów, wymaga zaplanowania i najczęściej zakupu infrastruktury w od razu docelowym rozmiarze.

W konsekwencji kosztuje to nieproporcjonalnie dużo, w stosunku do początkowych potrzeb – zwykle małych. W przypadku rozwiązania Nutanix i Citrix, problem ten znika, ponieważ prawie zawsze zaczyna się od niewielkiego środowiska, które następnie można rozbudowywać – bez przerw w jego pracy, ani ryzyka spadku jego wydajności – do dziesiątek tysięcy użytkowników.

Infrastruktura hiperkonwergentna Nutanix rozbudowuje się przez dodawanie kolejnych węzłów, a każdy z nich liniowo zwiększa zarówno moc obliczeniową, jak i pojemność oraz wydajność storage całego rozwiązania. Zasoby są cały czas rozkładane równomiernie pomiędzy użytkowników końcowych. W żadnym momencie rozbudowy nie ma potrzeby wymiany już zainstalowanego sprzętu, co chroni wcześniej dokonane inwestycje. Rozwiązanie Nutanix i Citrix daje rozbudowy mozliwość płynnej, modularnej i liniowej środowiska VDI.

ZADOWOLENIE ODBIORCÓW – PRZY DOWOLNEJ SKALI

W przypadku projektów VDI, najwyższą miarą sukcesu jest zadowolenie użytkowników końcowych. Oprogramowanie Citrix jest zoptymalizowane dla bardzo różnych urządzeń końcowych i połączeń sieciowych. Citrix na infrastrukturze Nutanix gwarantuje, że pozytywne doświadczenie odbiorców usług nie zmieni się wraz ze wzrostem skali, od początkowych kilkuset, do nawet kilkudziesięciu tysięcy użytkowników.

Ochrona danych

Mobilność jest znakiem rozpoznawczym współczesnego świata. Citrix wychodzi naprzeciw temu wyzwaniu i dostarcza samoobsługowy dostęp do aplikacji i desktopów z dowolnego urządzenia, pozwalając na realizację programów w rodzaju BYOD (bring-your-own-device). Elementami wdrożeń Citrix VDI są też często Citrix Content Collaboration, Application Delivery Management, SD-WAN, Secure Web Gateway czy Web App Firewall, dzięki czemu zdalny dostęp jest bezpieczny, a dane chronione.

Infrastruktura Nutanix dodaje do powyższej listy rozwiązanie Nutanix Flow, realizujące mikrosegmentację sieci, dzięki której wirtualne aplikacje i desktopy różnych grup użytkowników są od siebie bezpiecznie odseparowane.

Ważnym elementem ochrony danych jest zabezpieczenie przed ich utratą w wyniku awarii. Infrastruktura Nutanix posiada funkcje samonaprawcze, a także pozwala na łatwą realizację ośrodka zapasowego. W przypadku awarii, może być uruchomiony automatycznie zgodnie z wczesniej stworzonymi regułami (w tak zwanych run books).

Skalowanie – stałe, przewidywalne parametry

Infrastruktura Nutanix jest w pełni realizowana software-owo, na bazie standardowych serwerów zgodnych z architekturą x86, pochodzących od większości uznanych producentów (na przykład Lenovo, Fujitsu, HPE, Cisco, Dell, jak też własne serwery Nutanix NX). Taka infrastruktura pozbawiona jest wąskich gardeł (takich jakimi w tradycyjnych data centers są na przykład kontrolery macierzy dyskowej) i skaluje się od małych projektów pilotowych do wielkich wdrożeń klasy web scale. W każdej skali dostarcza przewidywalne, jednakowe parametry wydajnościowe dla środowiska Citrix.

Wirtualizacja Citrix na infrastrukturze Nutanix, wykaże takie same parametry wydajnościowe kilka lat po wdrożeniu, jakie miała dnia pierwszego, i to bez potrzeby jakiegokolwiek strojenia. Korzyści z infrastruktury Nutanix odnoszą zarówno użytkownicy korzystający z Citrix w trybie MCS jaki i w trybie PVS.

NISKIE KOSZTY UTRZYMANIA Redukcja kosztów licencji

Koszty licencji hypervisora mogą znacząco podnieść cenę całego wdrożenia wirtualizacji aplikacji czy desktopów. Inaczej jest w przypadku rozwiązania Citrix i Nutanix, gdzie wykorzystywany jest Nutanix Acropolis Hypervisor (AHV), oparty na oprogramowaniu open-source KVM, któy jest nieodpłatną częścią software-u Nutanix.

Dodatkowo, nic nie stoi na przeszkodzie, aby uruchamiać na nim – obok desktopów i aplikacji – także zwirtualizowane serwery. Redukuje to koszty całej infrastruktury w jeszcze większym stopniu. Szczególnym przypadkiem jest serwer plików, zawsze przydatny we wdrożeniach VDI, ponieważ Nutanix oferuje swój własny, natywny, software-owy serwer plików Nutanix Files, który działa na wspólnej infrastrukturze i jest zarządzany ze wspólnego systemu Nutanix PRISM. Licencja na Nutanix Files to rozmiaru 1 TB jest nieodpłatna.

Redukcja czasu na administrowanie o 70%

Nutanix pozwala zredukować koszty zarządzania środowiskiem Citrix o około 70%. Źródłem tych oszczędności jest uproszczenie infrastruktury – wyeliminowanie z niej macierzy i sieci SAN – a w konsekwencji jedna aplikacja wystarczająca do całą infrastrukturą zarządzania – Nutanix PRISM. Aplikacja ta służy jednocześnie jako panel zarządzania hipervisor-em Nutanix AHV oraz serwerem plików Nutanix Files. Można powiedzieć, że Nutanix dokonuje w sferze infrastruktury podobnej wirtualizacji, jakiej dla aplikacji dostarcza Citrix.